Zimą polecisz na Islandię prawie za darmo, odpowiadamy dlaczego

Islandia, staje się coraz bardziej popularnym celem turystów, bo piękno i klimat tutaj są absolutnie niepowtarzalne. Jeśli lubicie aktywnie spędzać wolny czas, a w wakacje bardziej od opalania się na leżaku przy hotelowym basenie, wolicie kontakt z naturą, to miejsce jest zdecydowanie dla was. Chociaż gorące źródła i spa w Blue Lagoon, w pewnym stopniu mogą zadowolić też tych, którzy wolą podziwiać piękne widoki na leżąco.

Jak każdy kraj nordycki, Islandia jest droga, więc jeśli planujecie spędzić tu wakacje, należy nastawić się na spory wydatek. Latem ceny biletów wahają się między 200 a 300 euro w jedną stronę – i jest to najmniejszy wydatek na liście, w trakcie pobytu, co może być barierą dla tych, którzy bardzo by chcieli zobaczyć jak wygląda kraj, w którym mieszka więcej owiec niż ludzi, a powietrze i woda są jednymi z najczystszych na świecie.

typowy widok islandzkiej drogi w zimie

W okresie wakacyjnym, jest oczywiście najdrożej, między kwietniem a sierpniem ceny zakwaterowania, atrakcji turystycznych i przelotów są najwyższe. Dlaczego? Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama: bo to właśnie latem Islandia jest najpiękniejsza. Ci, którzy są w niej zakochani powiedzą, że to nieprawda, bo wyspa zachwyca cały rok. I jako Islandofil potwierdzam – zimowy krajobraz zapiera dech w piersiach, ale należy pamiętać, że z naturą nie ma żartów. Trzeba mieć do niej duży respekt, powie wam to każdy, kto w górach spędza więcej niż raz w roku 3 godziny w drodze do Morskiego Oka i z powrotem.

W ostatnich tygodniach zauważyłam, że rośnie zainteresowanie wyjazdem na Islandię zimą bo bilety tam i z powrotem kosztują już nie 300 a 25 euro, ci którzy marzą o zobaczeniu wyspy zacierają ręce i pełni entuzjazmu zaczynają planować podróż. Ceny zakwaterowania, wynajmu samochodu i atrakcji turystycznych również maleją, co jeszcze bardziej nakręca entuzjastów podróżowania.

Nie chciałabym gasić niczyjego zapału bo Islandia zimą jest przepiękna, ale czy chociaż przez chwilę nie zastanawialiście się dlaczego bilety są takie tanie? W szale uprawiania zimowych sportów i popijania grzanego wina w narciarskich kurortach, wiele osób myśli: dlaczego nie Islandia? Tam też jest śnieg, dużo śniegu. Jest też bardzo zimno. I pusto. Najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych na Islandii jest wychłodzenie organizmu z powodu zagubienia się w nieskończonej dziczy wyspy.

Spróbuję więc wyjaśnić dlaczego, zanim kupimy bilety, trzeba się dobrze nad tym zastanowić. Można tu oczywiście uprawiać wiele ekscytujących aktywności, takich jak – rzecz jasna – podziwianie zorzy polarnej, wspinaczka w lodzie, zimowe wędrówki w góry, podziwianie laguny lodowcowej, plaży w Viku, Golden Circle zimą dostarczy niezapomnianych wrażeń, pod warunkiem, że w ogóle tam dojedziecie, albo wyjdziecie z hotelu. Dlaczego? Islandia słynie z gwałtownych zmian pogody i o ile latem często słyszy się zdanie „Jeśli nie podoba ci się pogoda, zaczekaj 5 minut” to prawda, w ciągu kilku chwil pełne słońca bezchmurne niebo może zamienić się w szalejący wiatrem i deszczem krajobraz, o ile latem może być to zabawne i ciekawe doświadczenie, a tyle zimą jest to już po prostu niebezpieczne.

W ciągu ostatniego tygodnia wiatr wiał z prędkością 150-200 km/h, sztormy i burze śnieżne to coś, czego nie chcielibyście spotkać na islandzkiej autostradzie, o interiorze nie wspomnę. Gdy warunki pogodowe są bardzo złe, lokalne służby zamykają drogi, nie dlatego, że to ich widzimisię i dla zabawy chcą pokrzyżować komuś wakacyjne plany. Może się zdarzyć, że utkniecie na jakimś pustkowiu, albo wasza opłacona wycieczka zostanie odwołana, więc zamiar spędzenia zimowych ferii na Islandii jest bardzo niepewną kwestią, chyba, że lubicie jechać w ciemno i do ostatniej chwili zastanawiać się czy tydzień urlopu spędzicie w hotelu czy pogoda pozwoli na eksplorację wyspy.

Musicie liczyć się z możliwością odwołania zaplanowanych wycieczek, musicie mieć to wszystko z tyłu głowy planując wycieczkę do Islandii zimą. Nikt tu nikogo nie chce straszyć, wręcz przeciwnie: ZACHĘCAM BARDZO do odwiedzania wyspy zimą. Jest przepięknie. Ale róbcie to z głową. Ja wychowałam się w górach, ale zimy takiej, jak w Islandii, nie doświadczyłam nigdy w życiu.

Podczas pobytu warto monitorować strony internetowe lokalnych służb drogowych www.road.is oraz na bieżąco sprawdzać warunki i ostrzeżenia pogodowe na www.vedur.is oraz śledzić informacje na stronie www.safetravel.is i traktować ich ostrzeżenia bardzo poważnie.

Bawcie się dobrze!

bezpieczeństwo na islandii, islandia, islandia zima, jak się ubrać na islandii, lodowce islandia, przewodnik islandia, sprzęt na lodowiec islandia, wycieczki islandia

Komentarz

  • […] do Polski zapłacicie równowartością kawalerki na Ursynowie) bardzo niska z konkretnego powodu [zimą na Islandię polecisz prawie za darmo – wyjaśniamy dlaczego]. Otóż zimą na Islandii niewiele wiadomo. Na Islandii w ogóle NIE WIADOMO, ale zimą […]

Możliwość komentowania została wyłączona.