W kwietniu nowe zasady na granicy Islandii

Przez cały kwiecień na granicy Islandii będą obowiązywały jeszcze surowsze zasady dla podróżujących. W dzisiejszym oświadczeniu możemy przeczytać, że podróżni, którzy przebywali w ciemnoczerwonych obszarach [zgodnie z klasyfikacją Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, tj. w przypadku gdy wskaźnik zachorowalności w ciągu 14 dni przekracza 500 lub są dostępne niewystarczające dane według mapy poniżej] w ciągu ostatnich 14 dni, będą zobowiązani do przebywania w pomieszczeniach kwarantanny przez okres 5 dni kwarantanny między testami. W przypadku pozytywnego wyniku testu podróżni będą musieli przebywać w izolacji w zarządzanych pomieszczeniach kwarantanny. 

Oznacza to, że pięciodniową kwarantannę, którą do tej pory podróżni odbywali w miejscach zakwaterowania, teraz (przyjezdni z “czerwonych” obszarów) będą musieli odbyć w specjalnie przeznaczonych do tego placówkach. Spowodowane jest to m.in. częstymi przypadkami łamania zasad kwarantanny przez turystów. Dodatkowo, na szlaku prowadzącym do wulkanu w rejonie Fagradalsfjall pojawią się patrole monitorujące, czy turyści nie wyruszyli na szlak wprost z samolotu, łamiąc tym samym zasady kwarantanny. 

Pobyt w placówkach przeznaczonych na odbycie kwarantanny będzie darmowy. – Ludzie zostaną poinformowani, jak się tam dostać, prawdopodobnie autobusami – odpowiedziała przedstawicielka Dyrekcji ds. Zdrowia i Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w naszej rozmowie – Nie możemy jeszcze odpowiedzieć na żadne szczegóły dotyczące lokalizacji, jedzenia itp. Zostaną one wprowadzone później przez rząd – dodała.

Pobyt w placówkach kwarantanny ma kosztować ok. 10000 ISK za noc, w cenę tę wliczone jest wyżywienie.

  • Dzieci, które do tej pory były zwolnione ze środków stosowanych na granicy (urodzone w 2005 roku lub później) zostaną poddane testom i poddane kwarantannie. W przypadku pozytywnego wyniku testu dzieci będą musiały pozostać w izolacji. 

Do tej pory obiekty na kwarantannę obsługiwał na Islandii Czerwony Krzyż. Obecnie działa tylko jeden obiekt kwarantanny w Rauðarárstígur w Reykjavíku, ale od początku pandemii było ich aż pięć – trzy w rejonie stolicy, jeden w Akureyri w północnej Islandii i jeden w Egilsstaðir we wschodniej Islandii. .

  • Wciąż szukamy odpowiednich obiektów i prawdopodobnie jutro będzie jasne, z jakiego hotelu skorzystamy – powiedział wczoraj wieczorem Gylfi Þór Þorsteinsson, dyrektor placówki kwarantanny – Zakładam, że będziemy potrzebować więcej niż jednego hotelu, a nawet więcej niż dwóch” – dodał w rozmowie MBL.is