Trzy duże infekcje grupowe z Polski na granicy i nowe obostrzenia w Islandii. Ostrzejsze w obszarze Reykjaviku.

Jak pewnie wiecie, od czerwca turyści na islandzkiej granicy są poddawani testowi na obecność wirusa SARS-Cov-2. Od lipca rezydenci Islandii muszą przejść dwa testy, a od sierpnia wszyscy przyjezdni muszą przejść dwa testy – jeden na granicy, drugi po 5-6 dniach kwarantanny.

Do tej pory liczba infekcji wyłapywanych na granicy nie przekroczyła 10 osób. Aż do 14 października, kiedy na granicy Obecność koronawirusa stwierdzono u 17 osób. Kilka dni później „wyłapano” kolejną infekcję grupową (21 osób, w tym 1 z tzw. infekcją nieaktywną, to jest z przeciwciałami). Wczoraj trzecia grupa, tym razem 17-osobowa, przyleciała do Islandii z koronawirusem.

Wszystkie trzy grupy przyleciały z Polski.

Według głównego epidemiologa Islandii, Þórólfura Guðnasona, rozważane je wprowadzenie zmian w sposobie testowania na granicy w odniesieniu do turystów z konkretnych krajów.

W Islandii obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny, konieczne jest noszenie maseczek, utrzymywanie dystansu społecznego, siłownie są zamknięte (okazały się jednym z poważniejszych źródeł trzeciej fali epidemii na wyspie). Dzięki wprowadzeniu nowych obostrzeń liczba infekcji krajowych sukcesywnie maleje. Trochę inaczej jest niestety na granicy.

Od 20 października po raz pierwszy od początku epidemii inne zasady dotyczą obszaru metropolitalnego i reszty wyspy.

 • Dystans społeczny między osobami zwiększa się do 2 metrów.
 • Noszenie maseczek zakrywających usta i nos jest obowiązkowe w miejscach, w których nie można zagwarantować 2-metrowego dystansu społecznego; obejmują one także sklepy.
 • Podczas imprez: maksymalnie 20 osób może zajmować każdą oddzielną strefę, siedząc na numerowanych miejscach, przydzielonych im imiennie.
 • Sporty nie wymagające kontaktu fizycznego, w których można zastosować 2-metrowy dystans społeczny i maksymalnie 20 zawodników na każdym oddzielnym obszarze, są dozwolone zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
 • Niezależnie od wymogu 2-metrowego dystansu społecznego, kontakt fizyczny między sportowcami na treningach i zawodach organizowanych przez Narodowe Stowarzyszenie Olimpijskie i Sportowe Islandii (ÍSÍ) jest dozwolony, ale muszą oni przestrzegać zasady 2-metrowego dystansu społecznego w szatniach i innych częściach lokalu, gdy nie biorą udziału w zawodach lub ćwiczeniach. Na treningach i zawodach organizowanych przez Stowarzyszenie, niezależnie od ogólnej maksymalnej liczby 20 osób, może zgromadzić się do 50 osób.
 • Widzowie nie mogą brać udziału w imprezach sportowych, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
 • Zajęcia sportowe i fitness: Z zastrzeżeniem określonych warunków, zajęcia sportowe i fitness mogą być organizowane i realizowane pod warunkiem, że są to zorganizowane sesje grupowe, w których rejestrowani są wszyscy uczestnicy, przy czym maksymalna wielkość każdej grupy wynosi 20 osób. W takich przypadkach należy przestrzegać zasady 2-metrowego dystansu społecznego, uczestnicy nie mogą wymieniać się sprzętem w trakcie sesji, a sprzęt powinien być dezynfekowany pomiędzy sesjami. Wspólne korzystanie ze sprzętu przymocowanego do podłogi, sufitu lub ściany lub dużych elementów wyposażenia (np. W centrach fitness i kulturystycznych) jest zabronione.

Ograniczenia dotyczące obszaru metropolitalnego:

 • Zabrania się wszelkich zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym i gimnazjalnym, w tym szkolnych lekcji pływania, które wymagają kontaktu fizycznego.
 • W związku z tym dozwolone są zajęcia sportowe i rekreacyjne, które nie wymagają kontaktu fizycznego.
 • Wszystkie zajęcia sportowe i rekreacyjne, które nie obejmują mieszania się między grupami ponad to, co ma miejsce w klasie, np. w związku z tym dozwolone są zajęcia rekreacyjne lub zajęcia wychowania fizycznego w szkołach.
 • Zajęcia sportowe i fitness: Z zastrzeżeniem określonych warunków, zajęcia sportowe i fitness mogą być organizowane i prowadzone pod warunkiem, że są to zorganizowane sesje grupowe, w których rejestrowani są wszyscy uczestnicy, przy czym maksymalna wielkość każdej grupy wynosi 20 osób. W takich przypadkach należy przestrzegać zasady 2-metrowego dystansu społecznego, uczestnicy nie mogą wymieniać się sprzętem podczas sesji, a sprzęt powinien być dezynfekowany pomiędzy sesjami.
 • Wspólne korzystanie ze sprzętu przymocowanego do podłogi, sufitu lub ściany lub dużych elementów wyposażenia (np. w centrach fitness i kulturystycznych) jest zabronione.