Zwiedzanie

Reykjavik

Najdalej wysunięta na północ stolica świata

Co zobaczyć w jedynym mieście Islandii?

Jeśli zobaczyliście już niezliczoną liczbę wodospadów, owce nonszalancko przechodzące przez autostradę, owce po lewej, owce po prawej stronie, gdy zamykacie oczy, nadal widzicie owce, na światłach mijali was Islandczycy na koniach i czujecie znużenie wielogodzinnym prowadzenia auta przez setki kilometrów na Ring road, to znaczy, że przyszedł czas na zwiedzanie największego miasta na wyspie i stolicy kraju. Reykjavik– to tutaj mieszka większość populacji całej Islandii,  Oto wybór naszych ulubionych miejsc, radzimy- co zobaczyć, dokąd pójść na kawę, gdzie zjeść, znajdzie się też coś dla miłośników nocnego życia. 

Hallgrimskirkja, czyli drugi najwyższy budynek w kraju, nawet jeśli nie pociąga was zwiedzanie kościołów, ten trzeba zobaczyć, bryła ma charakterystyczny kształt, a z wieży, na którą za niewielką opłatą można wjechać windą, widać piękną panoramę miasta.

Harpa kolejna architektoniczna perełka, wyróżnia się charakterystyczną kolorową szklaną fasadą inspirowaną bazaltowym krajobrazem Islandii, Harpa oferuje przeróżne atrakcje kulturalne, od oper i komediowych stand-upów po koncerty islandzkiej orkiestry, warto sprawdzić repertuar. Budynek naprawdę robi wrażenie, oprócz tego w środku widać jak kolorowe szkło pięknie załamuje światło, ciekawe miejsce do robienia zdjęć i zabawy ze światłem. Ps. można też kupić pamiątki.

Stary Reykjavik, tutaj zobaczycie najstarsze budynki w mieście, parlament- Alþing, ratusz (Ráðhús), piękne jezioro Tjörnin (można tam spotkać i karmić około 40 gatunków islandzkich ptaków)

Kawiarnie– nasze ulubione kultowe miejsce to Vinyl, Cafe Babalu i kawiarnia w kinie Bio Paradis 

Co i Gdzie zjeść? Icelandic Fish and chips, słynne islandzkie parówki SS, czyli po prostu hot dogi na ulicy, Gló, zawsze smacznie, świeżo i zdrowo. Całkiem dobrą pizzę zjecie w Flatey, po drodze zobaczycie Stary Port i załapiecie się na pyszne domowe lody w kultowym Valdís, ciekawe opcje fastfoodowe znajdziecie w hali gastronomicznej Grandi. Jeśli macie totalnego bzika na punkcie jedzenia (tak jak autorka tego artykułu), polecamy Dill- póki co jedyna restauracja uhonorowana gwiazdką firmy produkującej opony (wymagana rezerwacja z dużym wyprzedzeniem), niedawno powstał siostrzany lokal Systir, renoma również wysoka, ceny bardziej znośne.

Nocne życie zdecydowanie polecamy Kaffibarinn, klimatyczne miejsce, z dobrymi DJskimi setami w nocy i happy hour na piwo między 16.00 a 20.00. Jeśli nie oglądaliście jeszcze filmu 101 Reykjavik to obejrzyjcie, przylećcie do Reykjaviku i wpadnijcie na imprezę do Kaffibarinn, w którym kręcono wiele imprezowych ujeć filmu. 

W ciągu tygodnia lokale na Laugavegur (główna ulica handlowo- imprezowo- turystyczna) są otwarte mniej więcej do północy, w weekendy pobawicie się znacznie dłużej, chciałoby się powiedzieć, że do białego rana, ale pamiętajcie, że latem na Islandii widno jest 24h na dobę, z doświadczenia wiemy, że dla niektórych może to być bardzo zgubne, w środku doskonałej zabawy i popijania kolejnego drinka, może się okazać, że jest 7.00 rano. 

Warto zainstalować aplikację, która podpowie  dokąd pójść by trafić na promocyjne ceny alkoholu (Reykjavík Appy Hour) Jeżeli jednak jesteście miłośnikami sączenia trunków w domowym zaciszu- w Islandii panuje częściowa prohibicja w związku z tym alkohol można kupić tylko w sieci Vinbudin, zapomnijcie o wyskoczeniu w nocy na stację benzynową czy do “całodobowego” w celu uzupełnienia zapasów, Vinbudiny czynne są od poniedziałku do soboty, tylko w określonych godzinach, zazwyczaj między 13.00 a 20.00

Laugardalur, czyli Dolina Gorących Źródeł to park z basenami geotermalnymi,  4 km na wschód od centrum miasta, niegdyś główne źródło zaopatrzenia w ciepłą wodę w Reykjavíku, teraz ogromny kompleks rekreacyjny zasilany jest przez źródło geotermalne, na terenie obiektu znajduje się spa, kawiarnia, lodowisko, ogrody botaniczne, areny sportowe i koncertowe, zoo i park rozrywki dla dzieci.

W Laugardalur znajdziecie też schronisko młodzieżowe, pole namiotowe i największy odkryty basen termalny w Reykjavíku- Laugardalslaug, w którym można pływać przez cały rok. Doskonała alternatywa dla Blue Lagoon

    Bikepacking bikes