Przyjazd na Islandię w czasach Covid-19: krok po kroku – Icetry.pl

Przyjazd na Islandię w czasach Covid-19: krok po kroku

Islandia otworzyła swoje granice dla krajów ze Strefy Schengen 15 czerwca, a od 1 lipca rozszerzy je także dla krajów spoza Unii Europejskiej. Nie wiadomo jednak czy dla wszystkich (najpewniej wyłączone zostaną z tego USA, a przynajmniej niektóre stany). Pojawia się wiele pytań dotyczących tego jak badania na granicy i kwarantanna wyglądają w praktyce, wyjaśniam to więc krok po kroku. Na samym dole tekstu wersja niezwykle uproszczona.

Idea otwarcia islandzkich granic jest taka, by – na tyle na ile to możliwe – zapewnić mieszkańcom wyspy i turystom bezpieczeństwo, a więc wykluczyć ryzyko zarażenia się koronawirusem od przyjezdnych (i vice versa). Ten stan próbuje się osiągnąć trzema sposobami:

 1. Testy na obecność wirusa wykonywane na lotniskach i w portach
 2. Dwutygodniowa kwarantanna dla każdego przyjezdnego
 3. Przedstawienie zaświadczenia o przebyciu choroby Covid-19

Z powyższych restrykcji wyłączone są dzieci urodzone po 2005 roku.

Przed przylotem na Islandię należy wypełnić formularz rejestracyjny, który znajdziecie na stronie https://visit.covid.is/

Powinno się też pobrać aplikację śledzącą Raknig-19.

Na pokładzie samolotu i lotnisku wymagane jest noszenie masek. 

 • W formularzu, który trzeba wypełnić przed przylotem, mają znaleźć się informacje na temat rodzaju transportu czy adresu pobytu na Islandii. Formularz zawiera również oświadczenie zdrowotne, a pasażerowie są zobowiązani do dostarczenia informacji na temat krajów, które odwiedzili przed przyjazdem oraz odnośnie jakichkolwiek objawów Covid-19 czy też przebycia choroby wcześniej lub posiadania kontaktu z zarażoną osobą. 
 • Po przybyciu na lotnisko/do portu, zostaniecie poddani testowi PCR na obecność wirusa. Po 1 lipca koszt takiego testu to 11.000 koron (ok. 320 zł), jeśli wybieracie płatność na miejscu. Jeśli wolicie przedpłatę online, wtedy cena będzie niższa – 9.000 ISK (ok. 250 zł) 
 • Wyniki testu najczęściej podawane są do 24h. Podczas oczekiwania na wynik testu należy poddać się kwarantannie: można pojechać do swojego hotelu (unikając jednak transportu publicznego), ale należy zachować społeczny dystans, unikać dotykania twarzy, często myć/odkażać ręce. 
 • Niektóre miejsca w Islandii (np. restauracje) wymagają pokazania negatywnego wyniku testu (który przychodzi SMS-em) przed wpuszczeniem turystów.

Co jeśli wynik testu jest pozytywny?

W przypadku pozytywnego wyniku, pasażer zostanie oceniony przez służbę zdrowia i poddany kolejnym testom – na przeciwciała, w celu ustalenia czy infekcja jest aktywna. Jeśli tak, pasażer musi się odizolować. Obcokrajowcy, który zobowiązani są do izolacji, a nie mają dostępu do odpowiedniego do tego miejsca (np. domu rodziny mieszkającej w Islandii), otrzymają zakwaterowanie w specjalistycznym ośrodku izolacyjnym bez ponoszenia kosztów.

Podróżny nie ponosi kosztów badania lekarskiego, leczenia lub nadzoru w przypadku infekcji Covid-19.

Zainfekowane osoby muszą zapewnić zespołowi medycznemu informacje na temat osób, z którymi miały kontakt w ciągu dwóch dni przed wystąpieniem objawów. 

Należy pamiętać, że naruszenie wymagań dotyczących kwarantanny czy izolacji podlegają karze grzywny. 

Negatywny wynik testu nie gwarantuje, że podróżny nie będzie musiał poddać się kwarantannie, jeśli np. ktoś inny z jego otoczenia okaże się aktywnie zarażony. 

Każdy przebywający na Islandii zobowiązany jest do zachowania zasad bezpieczeństwa. Częstego mycia rąk, zasłaniania twarzy podczas kaszlu lub kichania i zachowania dwumetrowego odstępu tam, gdzie jest to możliwe czy pożądane. 

W rozmowach na temat szerszego otwarcia islandzkich granic pojawiły się propozycje, by obywatele niektórych krajów byli wyłączeni z konieczności poddania się kwarantannie lub badaniu na obecność wirusa. Póki co jednak zmian oficjalnie nie ma, więc – w największym skrócie – plan podróży wygląda następująco.

 1. Wypełnienie formularza przed przylotem i pobranie aplikacji Rakning-19
 2. Badanie PCR na lotnisku
 3. 24-godzinne oczekiwanie na wynik: przyjazd do miejsca zakwaterowania wypożyczonym samochodem lub taksówką. Samo-izolacja.
 4. Jeśli wynik jest negatywny: dostaniesz go SMS-em. I ruszasz na podbój Islandii!
 5. Jeśli wynik jest pozytywny: zadzwonią do ciebie. Wtedy ustalicie kolejne badania, w tym na aktywną infekcję.
 6. Jeśli zarażenie jest nieaktywne (stare, choroba została przebyta, przeciwciała wytworzone) – prawdopodobnie będziesz mógł jechać dalej, zachowując zasady bezpieczeństwa.
 7. Jeśli infekcja jest aktywna: trafiasz na kwarantannę i/lub leczenie. Możesz odbyć je w specjalnym ośrodku, bez ponoszenia kosztów.
 8. Koszt ew. leczenia i nadzoru medycznego jest po stronie Islandii.

Na koniec kilka liczb, jak to wyglada w praktyce. 23 czerwca na granicach Islandii pojawiło się 1413 osób. Wynik pozytywny otrzymały 3 osoby. W tym 0 aktywnych infekcji.

Od otwarcia granic 15 czerwca na Islandię przyleciało 7.748 osób. W tym czasie dwie osoby zostały zdiagnozowane z aktywną infekcją.

covid-19 a wakacje, islandia, korona wirus islandia, przyjazd na islandię, wakacje na Islandii a koronawirus