Islandia otwiera granice. Turyści poniosą częściowy koszt pobierania próbek na Covid-19.

Wczoraj (5 czerwca) Ministerstwo Zdrowia zadecydowało, że każdy turysta przybywający latem do Islandii, który chciałby przetestować się na obecność covid-19 na lotnisku w Keflaviku, będzie musiał uiścić opłatę 15.000 koron islandzkich (ok. 440 zł). Co zrozumiałe, spotkało się to z ostrą krytyką ze strony branży turystycznej.

Przez pierwsze dwa tygodnie od otwarcia granic (czyli od 15 czerwca do 1 lipca) próbki pobierane będą bezpłatnie, bo cały mechanizm będzie jeszcze w fazie testowej i trudno oczekiwać by za wersję „trial” przybysze musieli płacić. Trwają prace nad możliwością pokrycia tego kosztu z ubezpieczenia zdrowotnego. Dzieci urodzone w roku 2005 lub później zwolnione są z testów. 

Od czasu ostatniego komunikatu (w tekście: POBIERANIE PRÓBEK, ZAŚWIADCZENIA O ZDROWIU I KWARANTANNA: NOWY RAPORT W SPRAWIE OTWARCIA GRANIC W ISLANDII) nastąpiła poważna zmiana: na chwilę obecną nie będą akceptowane wyniki badań z innych krajów (vel. certyfikaty zdrowia).

Próbki będą pobierane na międzynarodowym lotnisku i w portach. Podróżni będą zobowiązani do wypełnienia formularza rejestracji wstępnej, przestrzegania zasad higieny i zachęcani do pobrania aplikacji śledzącej Ranking C-19. 

W formularzu będzie trzeba zaznaczyć, gdzie podróżny planuje pobyt. Tam będzie można się udać w trakcie oczekiwania na wyniki testu (do 24h, zazwyczaj tego samego dnia) i w tym czasie unikać bliskiego kontaktu z innymi (niekonieczna będzie jednak samoizolacja). 

Jeśli test wykryje obecność wirusa, przeprowadzony zostanie kolejny test na aktywność infekcji. Jeśli infekcja okaże się aktywna, podróżny musi przejść do samoizolacji. W przypadku braku miejsca do takowej, zostanie przekierowany do specjalnego centrum (kosztem pobytu nie będzie obciążony). Na koszt państwa islandzkiego zostanie również przeprowadzone leczenie. 

Testowanie na obecność wirusa nawet w przypadku wyniku negatywnego nie wyklucza stuprocentowo możliwości przeniesienia wirusa na Islandię. Dlatego podróżni zachęcani są do pobierania aplikacji Ranking-19, monitorowania swojego zdrowia, dbania o higienę, utrzymywania dwumetrowej odległości od innych itd. 

Od decyzji o konieczności pokrycia kosztu pobrania próbki przez przyjezdnych odwołali się przedstawiciele branży turystycznej

covid-19, covid-19 a wakacje, islandia, keflavik, korona wirus islandia, wakacje w islandii, wakacje w tym roku