Bezpieczeństwo w Islandii – niezbędnik

Wybierasz się na Islandię w góry, jaskinie, lodowce? Zadbaj o podstawowe zasady bezpieczeństwa, które przygotowali dla nas ratownicy z islandzkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej ICE-SAR.

Aplikacja 112 Iceland

Przed wyruszeniem na wycieczkę zacznij od pobrania aplikacji 112 Iceland. Działa na telefony z systemem iOS, Android i Windows. Tak, jak podobne aplikacje przygotowywane dla polskich służb ratowniczych, 112 Iceland umożliwia wezwanie pomocy i wysłanie lokalizacji GPS do ratowników. Oto, jak twórcy programu przedstawiają go na swojej stronie:

Z aplikacji 112 Iceland można korzystać zarówno, by wezwać pomoc, jak i zwiększyć swoje bezpieczeństwo na Islandii.

Przede wszystkim możesz wezwać pomoc, naciskając czerwony przycisk alarmowy. Twoja lokalizacja zostanie wysłana SMS-em do centrum odpowiedzi 112. Pamiętaj, że nawet jeśli Twój telefon nie pokazuje sygnału zasięgu, istnieje możliwość wysłania wiadomości tekstowej.

Zielony przycisk zameldowania służy do pozostawienia nam swojej lokalizacji, więc jeśli coś się stanie, mamy więcej informacji do przepracowania. Przechowywanych jest tylko 5 ostatnich lokalizacji i zalecamy korzystanie z tego – nie martw się – nikomu nie przeszkadzasz – z wyjątkiem naszego dużego komputera, który chce, by mu przeszkadzano.

Zostaw swój plan podróży

Podobnie, jak przy wychodzeniu w góry, warto zostawić w hotelu, schronisku, kwaterze czy po prostu u osoby, która w razie czego może zareagować, swój plan podróży. Taki plan powinien zawierać:

  • Datę podróży (w tym datę i godzinę wyjścia i planowanego powrotu)
  • Nazwiska osób podróżujących z tobą i dane kontaktowe
  • Plan podróży (w najlepszym wypadku z koordynacjami GPS)
  • Jaki macie plan B?

Swój plan podróży możecie też zostawić bezpośrednio grupie ICE-SAR korzystając z tej strony.

Jeśli planujecie wybrać się w miejsca bardzo odległe, warto rozważyć wypożyczenie PBS (Personal Location Beacon), osobistego lokalizatora, który może zostać aktywowany w sytuacji awaryjnej. Wypożyczenie PBS-a kosztuje 1200 ISK za dzień (ok. 37 PLN) i możecie to zrobić w pięciu miejscach, których listę znajdziecie tutaj.

Mapy szczelin w lodowcach

Jeśli wybierasz się na spacer po lodowcu lub jaskini lodowej, musisz pamiętać o koniecznych do tego umiejętnościach i sprzęcie. Jeśli masz umiejętności, tj. doświadczenie w podobnej aktywności, dobrze wiesz jakiego sprzętu powinieneś/powinnaś użyć. Jeśli nie wiesz – zdecydowanie polecam wynajęcie przewodnika lub wykupienie wycieczki. Dotyczy to zarówno lodowców, gór i jaskiń lawowych.

Przewodnicy po Islandii mają odpowiednią wiedzę, przygotowanie techniczne i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w trudnych warunkach, więc jeśli tylko czujesz się niezbyt pewnie – skorzystaj z ich pomocy.

Na stronie safetravel.is znajdziecie mapy szczelin na islandzkich lodowcach. Pamiętajcie: musicie wiedzieć jak z nich korzystać, zawsze korzystać z najnowszych wersji map i pamiętać, że ich twórcy nie biorą odpowiedzialności za wasze poczynania. Doświadczenie i wiedza oraz zdrowy rozsądek nigdy nie zostaną zastąpione przez żadną mapę.

Sprawdź pogodę i warunki na drogach

Pogodę najlepiej sprawdzać za pośrednictwem strony lub aplikacji islandzkiego biura meteorologicznego www.vedur.is

Warunki panujące na drogach znajdziecie na stronie www.road.is

Większość potrzebnych informacji i komunikatów znajdziecie na www.safetravel.is

bezpieczeństwo na islandii, islandia, islandia zima, jak się ubrać na islandii, lodowce islandia, przewodnik islandia, sprzęt na lodowiec islandia, wycieczki islandia